Simone Tempestini și Sergiu Itu au obținut o victorie categorică în Cotnari Rally Iași și și-au asigurat matematic titlul cu o etapă înainte de încheierea Campionatului Național de Raliuri Dunlop.

Cei doi, aflați la bordul unui Citroen C3 R5, același cu care concurează și în World Rally Championship, au avut doar o singură probă din cele 10 în care nu au fost pe prima poziție, super speciala de la Râpa Galbenă.

Pe finalul rundei de la Iași cei doi nu au mai avut emoții după ce singurul echipaj care mai rămăsese matematic în lupta pentru titlu, format din Valentin Porcișteanu și Dan Dobre, aflat pe 2 atât în clasamentul general, cât și în cel de etapă, a abandonat în penultima probă.

Podiumul a fost completat de campionul național en-titre Bogdan Marișca, al cărui copilot a fost de această dată Karoly Borbely, aceștia pilotând un Ford Fiesta R5, iar pe 3 au sosit Gergo Szabo și Levente Csegzy (Mitsubishi Lancer Evo).

După această etapă, a șasea din Campionatul Național de Raliuri Dunlop, în care au câștigat 42 de puncte, Tempestini și Itu au ajuns să acumuleze 208 puncte în clasamentul general FIA, în timp ce Porcișteanu și Dobre au 145 de puncte.

Rezultatele urmează să fie omologate imediat după verificările tehnice finale, programate în această seară. Rezultatele complete ale etapei a șasea sunt disponibile pe www.live.fras.ro

Numărul etapelor care vor conta pentru alcătuirea clasamentelor finale individuale ale CNRD 2018 va fi N-1 (6 rezultate) din 7 etape. Se vor aduna cele mai bune 6 rezultate. Rezultat înseamnă, punctele totale adunate la o etapă (puncte din clasamentul general sau clasă, plus puncte bonus pe zile plus puncte power stage (dacă acestea există).