Costel Cășuneanu jr a obținut a doua victorie consecutivă în Super Rally, obținând cel mai bun timp în runda de la Craiova, și se pregătește să celebreze titlul în etapa finală de la București.

După podiumul de la Mangalia și victoria de la Târgu Mureș, Cășuneanu a început excelent și runda desfășurată în centrul municipiului Craiova. Pe o Skoda Fabia R5, acesta s-a poziționat ca lider încă din calificări.

La prima manșă, a stabilit cel mai bun timp, cu 03:24,090, cel mai apropiat de pilotul băcăuan fiind Dani Oțil (Radical SR4), cu 03:25,872.

În finală, istoria s-a repetat, Cășuneanu fiind pe 1, iar Oțil pe poziția secundă, dar de această dată, liderul campionatului a înregistrat 03:19,153, cu mai bine de 4 secunde mai rapid decât contracandidatul său.

„E o victorie muncită, sunt bucuros pentru acest rezultat și abia aștept finala de la București. Am învățat să nu mă mai bucur dinainte și prefer să iau totul pas cu pas”, a spus Cășuneanu la finalul etapei de la Craiova, care a strâns aproape 10.000 de spectatori.

Podiumul rundei cu numărul 3 din Campionatul Național de Super Rally a fost completat de Titi Aur, cronometrat cu 03:23,899.

Cășuneanu a câștigat și la Clasa 1, în timp ce Dani Oțil a reușit să își adjudece victoria la Clasa 3B, iar Robert Barabas la 2B. Emil Ghinea s-a impus la Clasa 3A.

Marea finală a Campionatului Național de Super Rally va avea loc în perioada 25-26 octombrie la București.