Ionuț Badea (Renault 8)

Prima etapă a Campionatului Național Klausenburg Retro 2021 s-a desfășurat la Târgu Mureș, pe circuitul Transilvania Motor Ring. Ediția cu numărul 20 a strâns la start un număr de peste 40 de concurenți împărțiți în deja cunoscutele Grupe Clasic, Modificat, Youngtimer și Rally.

Antrenamentele libere s-au desfășurat sîmbătă, 17 aprilie, iar duminică s-au disputat cele două manșe cronometrate.

Duelul la Grupa Clasice 1 s-a consumat între Matincă Marius (Honda Civic), Radu Dumitru (Oltena Club 12) si Aldoiu Iulian (Trabant). Câștigătorul clasei a fost Matincă Marius, care și-a adjudecat numrul maxim de puncte la această etapă – 15. Campionul național en-titre al clasei, Vlad Chivaran, nu a participat.

Ciprian Strugariu a schimbat materialul de concurs, sezonul acesta luând startul cu o Honda CRX, el câștigând clasa cu maximum de puncte, în vreme ce Cristi Savin (BMW E30) a ocupat locul secund.

Adi Harsan (Mercedes Benz 190) a câștigat Clasa 3 în fața campionului național al sezonului 2020 – Blomer Dietmar, aflat la volanul unui superb Opel Manta. Podiumul acestei clase a fost completat de Liviu Deceanu (Toyota MR2).

Marius Mușat (BMW E30) a câștigat clasa 4 într-un duel frumos cu Gheorghe Necula (Porsche 944s) aflat la prima prezență în cadrul Campionatului Național Klausenburg Retro.

Campionul național en-titre al Clasei 5, Marco Chiorean, și-a adjudecat victoria în fața lui Bogdan Munteanu (Chevrloet Corvette), cei doi fiind urmați de Mihai Nicusan (BMW 750).

Duelul spectaculos al Grupei Modificate Clasa 2 s-a încheiat cu victoria lui Valentin Lazăr, acesta trecându-și în cont cele 15 puncte, devenind astfel favorit la câștigarea unui nou titlu de campion. Locul 2 a fost ocupat de Dumitru Cristian (Oltcit Club), în vreme ce ultima traptă a podiumului a fost ocupată de Robert Adrian (Dacia 1300).

În cadrul Grupei Modificate Clasa 3 podiumul a arătat astfel: Locul 1 – Ciprian Mihai Pop (Dacia 1300), locul 2 – Uram Andrei (Mazda 323) si locul 3 – Sorin Sârbu (VW Jetta).

Câștigătorul Clasei 3 a fost Marius Todea (Dacia 1300), campionul național al sezonului precedent.

Duelul animat al Clasei 4 de anul trecut se confirmă și anul acesta, Gabor Tamaș (Audi 80) având câștig de cauză în fața lui Cosmin Dreghici (VW Golf).

Grupa Youngtimer 1 a fost câștigată de Dobrican Bogdan.

Toate clasamentele pot fi vizualizate AICI

Următoarea etapă din CN Klausenburg Retro 2021 se va desfășura la Carei (Satu Mare), în weekendul 15-16 mai.