Campionul mondial FIA Cross Country, Miroslav Zapletal, a obținut a doua victorie consecutivă în Campionatul Național de Rally Raid, impunându-se la 4V Rally Raid Dobrogea.

Organizată de Asociația Club Sportiv Baja 500 Motorsport în parteneriat cu 4V Rally Raid Dobrogea a atras la start un total de 48 de concurenți la Auto, SSV, Moto și Quad. În premieră, evenimentul a avut parte și de o clasă Adventure dedicată sportivilor aflați la început de drum în motorsport.

După victoria de la Romanian Baja, rundă care a deschis sezonul intern în rally raidul românesc, Zapletal, avându-l în dreapta pe Marek Sykora, a reușit un nou succes, impunându-se detașat și în weekend la evenimentul care avut o lungime totală de 600 de kilometri în județele Tulcea și Constanța.

De data aceasta, locul secund la general a fost ocupat de echipajul bulgar format din Vladislav Velkov și Iliyan Georgiev, care însă s-a impus la SSV. Podiumul general a fost ocupat de echipajul israelian Gabriel Abergel/Charly Gotlib.

Cel mai bine clasat echipaj tricolor a fost Claudiu Barbu/Paul Spiridon, pe poziția a cincea la general.

Rezultatele complete ale etapei a doua din Campionatul Național de Rally Raid sunt disponibile aici.

A treia etapă a sezonului este programată pentru perioada 13-15 septembrie la Oradea.