Mii de oameni au fost prezenți la fiecare etapă de viteză în coastă din acest sezon. Sursă foto: Dan Străuți

Sezonul 2019 în Campionatul Național de Viteză în Coastă Dunlop a avut una dintre cele mai disputate confruntări pentru titlu din istorie, lupta dându-se până la final.

De-a lungul celor 9 etape, care s-au desfășurat la Râșnov, Cheile Grădiștei, Poiana Brașov (de două ori), Reșița, Sinaia, Mediaș, Rânca și Câmpulung Muscel, un total de 160 de piloți au fost prezenți la start.

În acest an, nu a mai existat un campion open, campionatul fiind împărțit în două categorii, una dedicată automobilelor de producție, iar cealaltă automobilelor de competiție.

Cronica etapei I, de la Rașnov, este disponibilă aici. Lucien Hora s-a întors în competiții cu o victorie chiar pe traseul unde câștiga ultima oară în 2015.

Cronica etapei a doua, de la Cheila Grădiștei, este disponibilă aici. Emil Nestor și-a asigurat prima victorie din carieră.

Cronica etapei a treia, de la Poiana Brașov, este disponibilă aici. Silviu Dumitrescu s-a impus spectaculos.

Cronica etapai a patra, de la Reșița, este disponibilă aici. Bulgarul Stoyan Stoev  a câștigat, însă Silviu Dumitrescu a reușit recordul traseului din Valea Domanului.

Cronica etapei a cincea, de la Sinaia, este disponibilă aici. Lucien Hora a bifat o victorie entuziasmantă pe singurul traseu urban din CNVCD.

Cronica etapei a șasea, de la Mediaș, este disponibilă aici. Emil Nestor s-a impus și a relansat lupta pentru titlu la Categoria II.

Cronica etapei a șaptea, de la Rânca, este disponibilă aici. Lucien Hora a bătut recordul traseului de pe Transalpina. Mihai Leu și-a asigurat matematic titlul de la Categoria I.

Cronica etapei a opta, de la Câmpulung Muscel, este disponibilă aici. Victoria i-a asigurat lui Lucien Hora titlul la Categoria II din punct de vedere matematic.

Cronica etapei finale, de la Poiana Brașov, este disponibilă aici. Bulgarul Stoyan Stoev a înregistrat o victorie clară.

Pentru a vedea podiumurile complete din sezonul 2018, click aici.

Podiumurile sezonului 2019 în Campionatul Național de Viteză în Coastă Dunlop 2019 sunt următoarele:

ISTORICE

DACIA REVIVAL

Edwin Keleti și Mihai Alexandrescu au sărbătorit împreună primul podium din istorie al proiectului Dacia Revival.

CLASA E2+3000

Lupta dintre cei trei s-a dat până în ultima etapă, victoria finală revenindu-i lui Bogdan Cuzma.

ELECTRICE

Sorin Ghișoi a fost singurul concurent la divizia electrice, unul dintre cele mai ambițioase proiecte ale motorsportului autohton.

GRUPA CN E2:

Emil Nestor s-a impus detașat. Silviu Dumitrescu, absent, a fost reprezentat pe podium de Emil Ghinea.

Locul 1: Emil Nestor
Locul 2: Aurelian Andronache
Locul 3: Silviu Dumitrescu

GRUPA D E2:

În absența lui Andrei Dumitescu, trofeul pentru locul 2 a fost ridicat de colegul acestuia Emil Ghinea. Bătălia acestei grupe a fost câștigată clar de Lucien Hora.

GRUPA A:

Emil Dumitru l-a reprezentat pe podium pe Horia Ion Gheorghe, în timp ce Istvan Soos a fost absent de la Gala Campionilor. Marele câștigător a fost Ciprian Ciobotaru.

Locul 2: Horia Gheorghe
Locul 3: Istvan Soos