Iancu Niță este marele câștigător al celei de-a treia etape din Campionatul Național de Rally Cross, care s-a desfășurat în weekend la Câmpulung Muscel.

Acesta a profitat de faptul că a pilotat de uscat și a obținut cel mai bun timp, în vreme de favoriții au avut de înfruntat și furtuna care s-a abătut asupra orașului. Locul secund la open a fost ocupat de Alexandru Gheorghe, iar al treilea a venit Dorin Pârnuș.

În clasamentul general Open, Adrian Rizoiu și Octavian Stan împart fotoliul de lider, ambii cu câte 41 de puncte, în timp ce campionul en-titre Gheorghe Ticuță este al treilea cu 38 de puncte. Acesta a fost nevoit să abandoneze la Câmpulung Muscel după ce în prima etapă de la Bradu s-a impus, iar la Mioveni a fost al treilea.

În total, 31 de piloți au luat startul în runda cu numărul 3 din Campionatul Național de Rally Cross.

Următoarea etapă este programată pentru 28-29 iulie la Sibiu, pe celebra pistă de macadam din Sibiu de lângă sportivă Pompierul.