Emil Boroș a reușit prima victorie stagională în Campionatul Național de Rally Cross, obținând cel mai bun timp al etapei a cincea de la Curtea de Argeș.

Acesta a fost cel mai rapid într-un tur, cronometrat în 3.07,714, în timp ce pe locul doi s-a clasat Octavian Stan, cu timpul de 3.08,079. Pe 3, la Open, a terminat Robert Boncescu (3.09,079).

Liderul clasamentului general open, după 5 runde, Gheorghe Ticuță, a fost al cincilea la Curtea de Argeș, oraș care a revenit cu această ocazie pe harta automobilismului sportiv românesc.

Ticuță se află și în lupta pentru titlul de campion al clasei H3, acolo unde a fost cel mai bun în acest weekend și s-a apropiat la 8 puncte de liderul Mihai Berbecaru. În acest moment, Berbecaru, pe doi la H3 la Curtea de Argeș, a adunat 101 puncte în 5 runde, în timp ce Ticuță are 93.

La H4, Romeo Medan a preluat fotoliul de lider după această etapă, grație clasării pe prima poziție. Astfel, Medan are 90 de puncte, iar Boroș 88.

Un total de 31 de participanți au luat startul în această rundă. Au fost piloți înscriși la 7 clase, dintre care 4 constituite.

Rezultatele și clasamentele complete vor fi postate pe site-ul FRAS imediat după aprobarea lor de către Comisia de Competiții, care se va reuni marți, 14 august.

Următoarea etapă va avea loc pe 25-26 august la Târgu Jiu.

Podiumurile etapei a cincea din Campionatul Național de Rally Cross, Curtea de Argeș: