După ce a scăpat de presiunea rezultatului, Simone Tempestini a câștigat toate cele 7 probe speciale rămase și s-a impus clar la Brașov.

Pentru a cincea oară consecutiv, Simone Tempestini a câștigat TESS Rally. Victoria de la Brașov din acest an, în care a fost cel mai rapid concurent pe 7 din cele 8 probe speciale, i-a adus tânărului pilot cel de-al patrulea titlu de campion național absolut de raliuri. Sebastian Barbu a încheiat ultima etapă a Campionatului Național de Raliuri Dunlop 2019 pe al doilea loc, ultima treaptă a podiumului revenindu-i pilotul local Dan Gîrtofan, informează Auto Blic, printr-un comunicat.

După ce ani la rând s-a desfășurat pe asfalt (de multe ori acoperit cu zăpadă), deschizând sezonul automobilistic românesc, TESS Rally a făcut trecerea în 2019 la macadam, revenindu-i rolul de a închide calendarul competițional. Iar prin desfășurarea acestui sezon, raliul brașovean a oferit cadrul în care s-a decis campionul național absolut. Vremea frumoasă de toamnă, dar și numărul și calitatea celor prezenți la start, a făcut ca pe marginea probelor de concurs să fie mulți spectatori.

Competiția de la poalele Tâmpei a încheiat un sezon 2019 excelent pentru motorsportul românesc. Sursă foto: Rally Photo Hunters

Ambii, Simone Tempestini și Vali Porcisteanu, veneau la Brașov cu șanse la titlu. Prin rezultatele obținute în rundele precedente, balanța înclina înspre Tempestini, Porcisteanu având neapărat nevoie de victorie. Din păcate, pilotul argeșean a avut ghinion încă de la început, lovind mașina pe shakedown. Deși a avut la dispoziție doar o oră, echipa tehnică a reușit să repare în mare parte Citroen-ul C3 R5 iar Vali Porcisteanu și copilotul Dan Dobre au luat startul pe prima probă specială, Săcele 1 (23.6 km). Totuși, soarta nu a ținut prea mult cu aceștia, pene de cauciuc la ambele pneuri față făcându-i să ajungă cu mare întârziere la sosire. Iar faptul că aveau doar o roată de rezervă, i-a obligat pe Vali și Dan să se retragă din raliu.

Rezultatele Tess Rally 2019 sunt disponibile aici.

Simone Tempestini a încheiat cu al doilea timp prima specială, iar după ce a scăpat de presiunea duelului la titlu, le-a câștigat pe toate celelalte 7. Acest parcurs dominant i-a adus cea de-a cincea victorie din acest sezon, cea de-a cincea victorie consecutivă în TESS Rally și cel de-al patrulea titlu de campion absolut. Toate acestea, obținute până la această vârstă, de 25 de ani.

Pilotând un Hyundai i20 R5 și avându-l în dreapta pe Sergiu Itu, pilotul Napoca Rally Academy a încheiat raliul de la Brașov cu un avans de 2 minute și 24,2 secunde în fața celui de-al doilea clasat, Sebastian Barbu. Acesta din urmă, aflat la primul său sezon cu o mașină de top (Skoda Fabia R5) și fiind secondat de navigatorul Bogdan Iancu, a câștigat prima probă de vineri, iar sâmbătă a reușit să îi țină piept lui Dan Gîrtofan în lupta pentru al doilea loc. Echipajul Dan Gîrtofan/Tudor Mârza, aflați tot la bordul unei Skoda Fabia R5, au terminat TESS Rally 48 pe al treilea loc, fiind cei care au obținut cele mai multe clasări pe podium în acest sezon.

Dan Gîrtofan a bifat un nou podium, de data aceasta acasă, la Brașov.

Și locul 4 al clasamentului a oferit un frumos duel pe macadamul brașovean. Bogdan Năstase (Mitsubishi Lancer Evo) ocupa a patra poziție înainte de superspeciala Colina Rally Show, desfășurată vineri seara, însă Andrei Gîrtofan (Subaru Impreza N15) a reușit să îl devanseze în urma acestei ultimei probe ale primei zile. Sâmbătă, Năstase a revenit în față tânărului pilot brașovean în urma unui parcurs foarte bun pe PS5 Glejărie 2 (13,05 km). Așadar, Bogdan Năstase a încheiat TESS Rally 48 pe locul 4, iar Gîrtofan Junior pe locul 5, la mai puțin de 4 secunde în urma sa.

Mihnea Mureșan a bifat două titluri și în acest sezon: Două Roți Motrice și RC4. Acestora li se adaugă cele din ultimii doi ani: două titluri la Cupa Dacia și unul la Juniori

La volanul unui Peugeot 208 R2, Mihnea Mureșan a fost cel mai rapid pilot al unei mașini cu tracțiune pe două roți, terminând raliul pe a cincea poziție a clasamentului general. Prin acest rezultat, Mureșan a devenit noul campion al acestei categorii importante, 2 Roți Motrice. La primul său raliu după accidentul teribil din etapă mondială din Finlanda, Raul Badiu (Ford Fiesta R2T) a fost liderul mașinilor cu tracțiune față până înainte de ultima specială, când o problemă tehnică l-a forțat să abandoneze.

Cristi Dolofan a reușit un excelent loc 7 la general.

Cristi Dolofan (Peugeot 208 R5) a ocupat a șaptea poziție a clasamentului general, în fața celui de-al doilea pilot al clasamentului 2RM, Istvan Soos (Peugeot 208 R2). Cu al sau Citroen DS3 R3T Max, Adrian Teslovan a urcat pe podiumul mașinilor cu tracțiune față, clasându-se al nouălea „la general”. Ultimul punct al clasamentului general TESS Rally 48 a fost obținut de Dragoș Dinu (Mitsubishi Lancer Evo 9).

Alexandru Gheorghe (Peugeot 208 R2) a fost cel mai rapid junior, iar David Tarța (Suzuki Swift Sport) a câștigat categoria destinată debutanților. Victoria Cupei Dacia i-a revenit lui Cristi Sugar, iar cea a Cupei Suzuki lui Bogdan Vrabie. Mircea Samuil (Audi A3) a câștigat în cadrul CNRD2, pe podium mai urcând doi piloți ai unor Suzuki Swift Sport, Claudiu Albuț, respectiv Paul Popa.