Cu 11 victorii de probă specială din 12 posibile, Simone Tempestini s-a impus detașat în Raliul Perla Harghitei 2019. Bogdan Marișca și Dan Gîrtofan au ocupat celelalte trepte ale podiumului. Raliul Perla Harghitei a reprezentat a patra etapă în Campionatul Național de Raliuri Dunlop, Campionatul Național Rally 2 Dunlop și Campionatul Național de Raliuri pentru Vehicule Istorie, întreceri derulate sub egida Federației Române de Automobilism Sportiv.

Simone Tempestini a câștigat toate probele speciale ale Raliului Perla Harghitei 2019 exceptând Superspeciala de vineri seară, adjudecată de Sebi Barbu. În consecință a câștigat detașat întrecerea, diferența față de al doilea clasat fiind de 1:21,9.

Disputa pentru celelalte locuri ale podiumului a fost aprinsă. La capătul primei zile de concurs, Simone era secondat de Alexandru Pițigoi și Bogdan Marișca. Ordinea avea să se inverseze la prima trecere pe proba Lueta, care punea capăt celei dintâi bucle a zilei. Iar Bogdan avea să-și păstreze poziția până la finalul întrecerii, în timp ce ”Dodo” Pițigoi urma să facă față asaltului lui Sebi Barbu și Dan Gîrtofan.

Cei doi, ocupau locurile 4 și 5 după 6 probe speciale. Lupta pentru locul trei se anunța însă extrem de aprinsă în condițiile în care acest trio era într-un ecart de numai 12,8 secunde.

Locul 3 a fost miza ultimelor două bucle

Aveam să asistăm la un duel cu multe schimbări. Pe PS 7, Gîrtofan și Barbu au fost primii clasați după Tempestini, iar Pițigoi a terminat doar pe 11. Barbu urca pe locul 3 al clasamentului provizoriu. Pe proba următoare însă, Giri era din nou cel mai rapid dintre cei trei și îi lua locul. Pițigoi rămânea punctul fix, pe poziția a patra, în timp ce Barbu cădea pe cinci. Ordine care avea să se păstreze și la a doua trecere prin parcul de service, cei trei fiind de data aceasta într-un ecart de 8,4 secunde.

Pe primele două probe ale buclei finale nu s-a schimbat nimic. În replică, ultima specială i-a permis lui Barbu, autor al celui de-al treilea timp, să-l devanseze pe Pițigoi și să se claseze în imediata apropiere a podiumului, după Gîrtofan. Proba, Power Stage, i-a avut pe primele poziții pe Tempestini și Marișca, în timp ce Pițigoi și Gîrtofan au completat cvintetul recompensat cu puncte suplimentare.

Confruntat cu probleme tehnice, Vali Porcișteanu a trebuit să se mulțumească doar cu poziția a șasea. A fost urmat de maghiarul Marozsi, Constantin Aur, Bogdan Năstase și Andrei Gîrtofan. Năstase s-a impus la Național 11, în timp ce juniorul Gîrtofan a fost liderul Clasei RC2N. Cel mai rapid în competiția automobilelor cu două roți motrice și la Clasa RC3 a fost Teslovan, Csongor Szabo s-a impus la RC4, Norbert Maior la RC5, iar Dodo Pițigoi la Național 12.

Raliul Perla Harghitei a fost organizat cu sprijinul Consiliului Județean Harghita, Primăria Odorheiu Secuiesc, Pirmăria Lueta. Parteneri:  Perla Harghitei, Toyota prin Eurocar Trading, Amigo&Intercost, Magdolna Impex, Viking Srl, Motul, Transilvania Adventure Park,KeroBike. Li se adaugă partenerii tradiționali precum firma de avocatură Dancea & Asociații, Mastertent, Hotel Târnava, Vari Trans, Brother, Septimia. Nu în ultimul rând, competiția s-a derulat cu sprijinul I.S.U. Harghita, Serviciul de Ambulanță Harghita și Jandarmeria Harghita.