Tempestini și Itu au ajuns la al cincilea titlu absolut consecutiv.

Campionatul Național de Raliuri Betano 2022 a programat un total de 9 etape, dintre care 5 pe asfalt și 4 pe macadam, iar la final victoria a revenit pentru a cincea oară consecutiv echipajului format din Simone Tempestini și Sergiu Itu.

Față de sezonul anterior, calendarul din 2022 a avut cu o etapă mai puțin, 9, raliul de pe zăpadă din Covasna, în timp ce runda din Brașov s-a desfășurat de această dată pe macadam. Totodată, pe lângă campionatul pe asfalt, a fost înființată o competiție similară și pentru macadam. Și la cupele monomarcă au mai apărut două noutăți, Cupa 208 R2 dedicată modelelor Peugeot cu această configurație și Cupa Clio Rally5 Challenge cu modele Renault.

Raliul Argeșului, Raliul Sibiului, Raliul Iașului și Raliul Clujului au fost etape cu coeficient 1,2, astfel că echipajele au primit cu 20% mai multe puncte, în timp ce rundele din Maramureș, Harghita, Bucovina, Bacău și Brașov au avut coeficient 1.

5 dintre cele 9 etape s-au desfășurat pe asfalt.

Un total de 322 de sportivi au concurat de-a lungul sezonului 2022 în Campionatul Național de Raliuri Betano, etapa cu cele mai multe echipaje înregistrate la start fiind cea din Harghita, care a beneficiat de un total de 79 de echipaje validate. Prin comparație, numărul de sportivi este dublu față de sezonul 2014, fiind în trend cu creșterea federației din ultimul deceniu. De altfel, media echipajelor în acest sezon a fost de aproximativ 68 per etapă. Totodată s-au înregistrat peste 30 de sportivi străni, piloți și copiloți din Ungaria, Bulgaria, Italia, Turcia și Ucraina.

Pentru al cincilea an consecutiv victoria la finalul sezonului a revenit echipajului format din Simone Tempestini și Sergiu Itu, de la Napoca Rally Academy, echipă care și-a adjudecat de asemenea titlul. Cei doi au concurat atât pe un model Porsche 997 GT, cât și pe Skoda Fabia Rally2 Evo. Lupta s-a dat până în ultima etapă, Tempestini și Itu câștigând în fața echipajului format din Sebastian Barbu și Bogdan Iancu. Podiumul general a fost completat, în premieră, de Andrei Gîrtofan și Doru Vraja (Skoda Fabia Rally2). Tempestini a ajuns la 7 titluri și este la o singură lungime distanță de recordul legendarului Titi Aur.

Așa arată și podiumul final al campionatului.

În ceea ce privește campionatele dedicate, Andrei Gîrtofan și Doru Vraja au câștigat a doua ediție a campionatului de asfalt. La macadam, competiție înființată în acest sezon, s-au impus Tempestini și Itu, cu maximum de victorii, 4 din 4.

Dacă Simone Tempestini și Sergiu Itu au obținut cel mai mare număr de victorii generale, un total de 6, în schimb, Andrei Gîrtofan și Doru Vraja au urcat de cele mai multe ori pe podiumul general, de 8 ori, singura sincopă fiind la Iași, unde au încheiat pe 5. Pe probe speciale, Tempestini s-a impus în 56 dintr-un total de 88, în timp ce Sebastian Barbu a câștigat 22. Au mai câștigat probe speciale în 2022 și Ignat Isaev (3), Raul Badiu (3), Andrei Gîrtofan (2), Mihai Manole (1) și Martin Surilov (1).

Clasamentele complete pentru Gala Campionilor sunt disponibile aici.