Filip Mateescu

Arman Mateo Aghagianian s-a impus în etapa a 3-a a  Campionatului Național Slalom Juniori (CNSJ), organizată la Mamaia de GT Auto Club Sportiv, sub autoritatea FRAS, în timp ce la Super Slalom (CNSS) a triumfat Filip Mateescu.

La Super Slalom, pe un traseu foarte apreciat de piloți, Filip Mateescu (18 ani) s-a impus în clasamentul Open încă din antrenamente, obținând în final locul 1, cu timpul 00:36:48. A fost prima victorie de etapă pentru el, prima fiind câștigată de Marius Voicu, iar a doua de piteșteanul Mihai Șurubariu.

Pe locul doi s-a clasat chiar tatăl lui Filip, Mihai Mateescu (00:37:65), urmat pe podium de Matei-Alexandru Pavelescu, (00:38:03). La rândul lor, debutanții de la Super Slalom au avut o evoluție excelentă, cu trei buzoieni în fruntea Clasamentului Open:

1. Ionuț Ichim (00:39:21)
  2. Laurențiu Călin (00:39:55)
  3. Marian Ovidiu Gealep (00:40:19)

La Slalom Juniori, Arman Mateo Aghagianian (14 ani) a dominat etapa cu timpul de 00:39:84. Pentru el a fost a doua victorie de etapă în acest an, succesul în prima rundă fiind obținut de gălățeanul Ștefan Eduard Oancea (11 ani).

Pe locul doi s-a clasat ieșeanul Matei Cara (13 ani), cu timpul 00:40:22, urmat de gălățeanul Ștefan Eduard Oancea (11 ani), cu timpul 00:40:28.

Clasamentele etapei pe grupe și clase au avut următorii câștigători:

CNSS

A1 – Alexandru Teodor Răileanu (00:40:14)

A2 – George Traian Oancea (00:38:74)

A3 – Bogdan Panduru (00:40:40)

A4 – Matei Alexandru Pavelescu (00:38:03)

Sprint – Călin Laurențiu (00:39:55)

Femina avansați – Ana Maria Iordache (00:40:91)

Femina debutanți – Corina Tiță (00:45:79)

La echipe a câștigat CARPATHIAN CLUB, urmată de IVĂNICĂ RACING TEAM și IVĂNICĂ RACING TEAM 1.

CNSJ

J1 – Filip Cazan (00:43:27)

J2 – Ștefan Eduard Oancea (00:40:28)

J3 – Arman Mateo Aghagianian (00:39:84)

Sprint – Matei Cara (00:40:22)

Femina – Ariana Maria Pricope (00:44:50)

La echipe s-a impus JUNIOR MOTORSPORT, urmată de IVĂNICĂ RACING TEAM și GCO MOTORSPORT.

“Cel mai bun timp al zilei”, premiul simbolic ce stimulează competiția dintre mașinile cu combustie internă (CNSS) și cele cu propulsie electrică (CNVE).

În competiția dintre mașinile electrice și cele pe combustie, Ciprian Cherciu a obținut prima poziție la electrice (00:37:33), dar Filip Mateescu a fost și mai rapid, cu timpul 00:36:48.

2. Ciprian Cherciu (00:37:33)

Etapa a 4-a din cadrul CNSS și CNSJ va fi organizată în perioada 6-7 iulie, la Shopping City Râmnicu Vâlcea.