GT Auto Club Sportiv și partenerul local ACS Philadelphia Motor Sport, sub autoritatea Federației Române de Automobilism Sportiv și cu susținerea Primăriei Drobeta-Turnu Severin, au reușit încă un eveniment de referință în peisajul CNIA și CNSS, cu ocazia etapei a 3-a desfășurată în weekend-ul trecut pe Bulevardul Tudor Vladimirescu.

Participarea piloților a fost numeroasă, în fața unui public entuziast, care a susținut și răsplătit sportivii cu ropote de aplauze, la capătul unor prestații de-a dreptul spectaculoase ale acestora.

În Clasamentul Open al Campionatului Național de Super Slalom (CNSS), tânărul Filip Mateescu (17 ani) a câștigat locul 1, cu timpul de 44:59 secunde, consolidându-și astfel prima poziție, după ce s-a impus în două dintre cele trei etape disputate până acum. Pe locul 2 s-a clasat vâlceanul Dragoș Iulian Bîzoi, cu timpul de 45:32 secunde, urmat de Marius Voicu, cu timpul de 45:33 secunde. Toți trei au dus o luptă frumoasă, cu multe răsturnări de situație.

Femina- Ana Maria Iordache – 00:49:74

În Campionatul Național de Îndemânare Auto (CNIA), Clasamentul Open General și Open exclusiv juniori, se prezintă astfel:

Open: Alexandru Matei Pavelescu a urcat pe prima treaptă a podiumul, cu timpul de 00:47:28, consolidându-și astfel prima poziție în Clasamentul anual. Foarte interesantă a fost evoluția juniorului de numai 12 ani, bucureșteanul Andrei Tudor, cel care a obținut a doua poziție, cu timpul de 00:47:66. Surpiză și pentru poziția a treia, unde un alt junior, ieșeanul Radu Lăsâi (14 ani), a încheiat cu timpul de 00:48:63.

Open Juniori: prima poziție a fost ocupată de același Andrei Tudor (12 ani), cu timpul de 00:47:77, urmat de Radu Lăsâi, cu timpul de 00:48:30. Podiumul a fost completat de Nicholas Ștefan Turcu (14 ani), cu timpul de 00:49:24.