A 3-a etapă a Campionatului Național de Vehicule Electrice (CNVE), desfășurată la Mamaia, l-a avut în prim-plan pe bucureșteanul Ciprian Cherciu, care a câștigat pentru a treia oară în acest an prima poziție în Clasamentul Open (00:37:33).

Podiumul a fost completat de buzoianul Adrian Balotă (00:39:35) și bucureșteanul Răzvan Andrei Tică (00:40:91), aflat la a doua participare. Constănțeanul Mateo Arman Aghagianian (14 ani) a câștigat prima poziție la Juniori 1 (00:45:03), bifând astfel două victorii de etapă consecutive (în prima rundă s-a impus bucureșteanul Bogdan Ivanică).

Femina – Francisca Radu (00:41:36)

“Cel mai bun timp al zilei”, premiul simbolic ce stimulează competiția dintre mașinile cu combustie internă (CNSS) și cele cu propulsie electrică (CNVE), i-a aparținut lui Filip Mateescu, cu timpul 00:36:48.

Cele 30 de starturi/manșă ale celor 15 piloți sunt confirmarea viabilității proiectului comun al Federației Române de Automobilism Sportiv (FRAS) și GT Auto Club Sportiv.

Toată energia electrică necesară pe parcursul celor două zile de concurs (încărcare mașini electrice, stație de amplificare audio, frigidere, calculatoare etc) a fost produsă prin sistemul fotovoltaic mobil pus la dispoziție de Victron Energy și Darcom Energy.

Evenimentul de la malul Mării Negre s-a desfășurat prin implicarea sponsorilor și partenerilor Kiss FM, Sourceless Motorsport, Angelli, AutoZone-Vianor, Tegee Internațional, Pambac, Victron Energy, Darcom Energy, DOP Motorsport și Polyfazer, Primăria Constanța, Jandarmeria Constanța, Poliției Rutiere și Locale Constanța și Inspectoratul General Pentru Situații de Urgență.

Campionatul Național de Vehicule Electrice continuă cu etapa a 4-a, la Shopping City Râmnicu Vâlcea, eveniment programat în perioada 6-7 iulie.