Câștigătorul etapei de pe Transalpina, Alex Mirea, a confirmat și în prima zi de la Cupa Reșița, acolo unde a fost cel mai rapid dintre cei 70 de piloți prezenți la start. Octavian Ciovică și Silviu Dumitrescu l-au urmat pe podiumul antrenamentelor cronometrate, așa cum s-a întâmplat și în urmă cu trei săptămâni.

Pe prototipul Radical SR8 cu care s-a impus pentru prima oară în carieră chiar etapa trecută, Mirea a stabilit borna de timp încă din primele manșe de recunoașteri. Acesta a urcat cei 4,77 kilometri în 02:13,104. Deținător al recordului de traseu la Reșița între 2019 și 2020, când a fost cronometrat cu 2:04,784, Silviu Dumitrescu (Ossela PA 2000 EVO) a fost mai lent cu 1,3 secunde decât Mirea în recunoașteri. Pe podiumul primei părți a zilei a fost Emil Ghinea (Norma M20F) cu un timp de 2:15,334.

La antrenamentele cronometrate, atât Mirea, cât și Dumitrescu au preferat să aibă o singură urcare. Mirea a încheiat în 2:09,838, iar Dumitrescu a fost pe 3 cu 2:12,885. Liderul clasamentului general de la Categoria II, Octavian Ciovică a profitat în a doua urcare și a fost al doilea sâmbătă, fiind cronometrat cu 2:11,828.

În Top 10 s-au mai clasat Emil Ghinea, Lyuben Kamenov (Mitsubishi Lancer Evo 7), Radu Benea (Mitsubishi Lancer Evo 8), Mihai Leu (Ferrari 458 Challenge), Cosmin Gruba (VW Golf IV), Călin Manițiu (Subaru Impreza) și Costel Cășuneanu (Skoda Fabia R5).

Câștigător în ultimii doi ani la Reșița la Categoria I, Mihai Leu a fost cel mai rapid de la divizia mașinilor fără modificări, cu un timp de 2:25,378. Călin Manițiu, câștigătorul de la Râșnov, a fost pe 2 cu 2:27,793, iar Claudiu Erhan pe 3 cu 2:30,739.

Cupa Reșița a însemnat și a șasea etapă din Campionatul Național de Viteză în Coastă 2, care s-a desfășurat exclusiv sâmbătă. Victoria i-a revenit lui Andrei Precup (Seat Toledo) și un timp total de 05:11,597 pentru cele două manșe de concurs. Podiumul a fost completat de Sergiu Tirla (BMW e30) și Mircea Vișan (BMW E36).

Ziua de duminică va începe cu două manșe de recunoașteri, iar de la ora 13:00 cele două manșe de concurs, transmise în direct atât online pe social media FRAS, cât și pe canalele Look Sport.