Mihai Dospinescu și Umberto Fiori

RoRallyMarathon, etapa a 3-a din Campionatul Național de Rally Raid 2023, a avut loc la Călărași, în perioada 18-23 iulie, sub organizarea ACS Baja 500 Motosport, cu 4 zile de concurs, contând și pentru Cupa Europeană de Rally Raid Moto – TT RALLY CUP, respectiv primele două etape din naționalul de Raid Moto.

60 de sportivi din Italia, Cehia, Polonia, Bulgaria, Germania, Republica Moldova, Franța și România au fost prezenți la start.

În CNRR, echipajele au participat doar sambătâ 22 Iulie. Victoria la general i-a revenit echipajului Mihai Dospinescu/Umberto Fiori (Polaris RZR PRO R), cei doi obținând victoria și la TH SSV. Pe 2 a încheiat echipajul Lucian Barbu/Șofron Barbu (Can-AM Maverick), iar pe 3 au terminat Jara Claissac Gonzalo și Mihai Mustea (Can-AM Maverick).

La TH Auto s-a impus echipajul clubului NSM Motorsport, Ovidiu Domide/Nicolae Dima (Nissan Navara). Locul 2 a fost ocupat de Liviu Udrescu și Bogdan Șerban (Suzuki Grand Vitara), iar pe 3 a terminat echipajul format din Mircea Șipoș și Bogdan Poptelecan (Nissan Navara).

Matei Negulescu/Orlando Bărboi (Nissan Patrol) au câștigat la RR2 Auto, urmați de Adrian Dâncu/Radu Tulban (Dacia Duster), în vreme ce Adrian Comănescu/Iulia Bărboi (Nissan Patrol) au încheiat podimul.

George Barbu și Sofron Barbu au învins la RR2 SSV, urmați de Gonzalo/Mustea și Ciprian Berchez/Vasile Florin, ambele echipaje pilotând câte un Can-AM Maverick.

Sergiu Băban/Vlad Caragea (Nissan Patrol) s-au impus la Promo, în fața echipajului Daniel Dănilă/Elena Dănilă (Dacia Duster).

Miroslav Zapletal și Mareck Sikora au câștigat RoRallyMarathon 2023

RoRallyMarathon 2023 (RRM), categoria Auto, a fost câștigat de echipajul ceh Miroslav Zapletal/Mareck Sikora. Pe locul 2 s-a clasat echipajul Cholakov Dimitar/Stoyan Stoyano, iar locul 3 a fost ocupat de Enrico Gaspari și Marco Alberto.

La categoria Moto, podiumul clasamentului general a fost: 1. Jacques de Molay, 2. Libor Podmol, 3. Matteo Bottino.

La categoria SSV, podiumul arată astfel: 1. Cholakov Dimitar/Stoyan Stoyanov, 2. Enrico Gaspari/Marco Alberto, 3. Ion Drăngoi/Mihai Sârbu.