Campionul național en-titre Călin Ciortan a obținut prima poziție în etapa a doua a Campionatului Național de Drift, organizată în weekend pe circuitul Prejmer din Brașov, reușind totodată să devină lider în clasamentul general.

Cel mai bun în calificări, Ciortan a întâmpinat cele mai multe probleme în Top 8, acolo unde l-a avut ca adversar de battle pe vicecampionul Traian Bușe. Pentru stabilirea câștigătorului dintre aceștia, a fost nevoie de un „one more time”, acolo unde Ciortan a fost mai bun.

În ultimul act al competiției la Prejmer, campionul s-a duelat cu una dintre revelațiile campionatului trecut, Radu „Evil Santos” Moise, aflat pentru prima oară în carieră într-o finală din Campionatul Național de Drift. Călin Ciortan s-a impus în ambele ture, cei aproximativ 2.000 de spectatori aplaudând însă la scenă deschisă evoluția celor doi exponenți a două generații diferite din driftul autohton.

Podiumul a fost completat de Cătălin Trifan, care nu a mai disputat finala mică împotriva colegului de echipă Ilarion Grigorici după ce acesta din urma a întâmpinat probleme tehnice la mașina de concurs.

În total, 42 de piloți din România și Bulgaria au fost prezenți la startul celei de-a doua etape din Campionatul Național de Drift, organizat sub egida Federației Române de Automobilism Sportiv. Bulgarii au dominat clasa Semi Pro, acolo unde s-a impus Ivan Ivanov, urmat de Nikolay Karadjkov, singurul tricolor de pe podium fiind Mădălin Grigore. Rezultatele sunt neoficiale până la aprobarea lor de către Comisia de Competiții din cadrul FRAS, care se reunește în fiecare marți.

Etapa de la Prejmer a bifat și o premieră pentru driftul românesc, evenimentul fiind transmis în direct de Telekom Sport.

În clasamentul general, Călin Ciortan a preluat fotoliul de lider, cu un total de 169 de puncte, urmat de Iulian Jumuga, câștigătorul primei runde, cu 160 de puncte, iar al treilea este Radu Moise cu 121 de puncte. Pretendenți la titlu, Sorin Ene și Traian Bușe se află pe locurile 6, respectiv 7, între ei și podium aflându-se piloții Audio Class Drift Team, Cătălin Trifan și Ilarion Grigorici.

Următoarea etapă din Campionatul Național de Drift va avea loc pe 16-17 iunie pe Transalpina.