Momentul de final al etapei a 4-a din CN Super Slalom și Îndemânare Auto

GT Auto Club Sportiv, sub autoritatea FRAS, cu susținerea gazdei și partenerului organizatoric, Primăria Constanța, a reușit încă un eveniment superb în peisajul automobilistic CNIA și CNSS, cu ocazia etapei a 4-a, desfășurată în weekend-ul  29-30 iulie, în generoasa parcare din str. Lebedei, Plaja Modern, Portul Tomis, Constanța.

O participare foarte numeroasă, cu peste 100 de piloți veniți din toată țara, din ce în ce mai bine pregătiți, atât ca manieră de conducere, cât și ca pregătire a mașinilor de concurs. Toți aceștia au demonstrat măiestrie și performanță în arta pilotajului.

Au fost două zile pline de adrenalină, cu peste 500 de START-uri pe zi, o adevărată provocare, atât pentru piloți, cât și pentru organizatori.

La Îndemânare Auto, primul loc în Clasamentul OPEN (pentru prima dată în acest an) a fost ocupat de vâlceanul Florea Ionel Moșteanu, cu timpul de 00:43:77. Pe locul doi, la doar 3 sutimi de secundă, s-a clasat bucureșteanul Alexandru Matei Pavelescu (cu 3 etape din 4 câștigate în acest an), iar locul trei i-a revenit unui alt  bucureștean, Ștefan Sighireanu, cu timpul de 00:44:38.

Florea Ionel Moșteanu

În cadrul aceluiași campionat, la Juniori, Open-ul a fost câștigat de gălățeanul Ștefan Eduard Oancea (11 ani), cu timpul de 00:45:28, urmat la doar o zecime diferență de ieșeanul Radu Lâsâi (14 ani), iar pe locul trei s-a clasat bucureșteanul Arthur Chruscielewski (11 ani), cu timpul de 00:45:42. Pare incredibil, dar într-o secundă s-au clasat primii 8!

Filip Mateescu – CNSS

La Super Slalom, tânărul Filip Mateescu, din București, 17 ani, a câștigat locul 1, cu timpul de 00:41:09, consolidându-și, astfel, prima poziție în clasamentul general, cu 3 etape din 4 câștigate. Poziția a doua a fost obținută de un alt bucureștean, Vlad Soare (care a revenit după o pauză de aproximativ 2 ani), cu timpul de 00:45:32, în vreme ce podiumul a fost completat tot de un bucureștean, Marius Valentin Druțan, cu timpul de 00:42:05. Și în acest clasament toți trei s-au clasat la o diferență mai mică de o secundă!