Campionatul Național de Vehicule Electrice (CNVE), ajuns la cea de-a 4-a etapă, a continuat în weekend la Constanța, unde s-a impus același Ciprian Cherciu.

De această dată, bucureșteanul a câștigat detașat prima poziție în Clasamentul Open (00:41:44) și și-a consolidat, astfel, locul 1 în clasamentul general, cu 3 etape câștigate până acum. Pe locul 2 s-a clasat ieșeanul Augustin Mihalache, cu timpul de 00:45:03, iar poziția a 3-a i-a revenit românului de origine franceză, Paul Baque, cu timpul de 00:45:81.

Augustin Mihalache

Câștigătorii grupelor și claselor:

E1 – Augustin Mihalache – Mini Cooper SE (00:45:03)

E2 – Ciprian Cherciu – Tesla Model 3 (00:41:44)

Sport – Ciprian Cherciu – Tesla Model 3 (00:42:48)

Clasa Open:

1. Ciprian Cherciu – Tesla Model 3 00:41:44)
2. Augustin Mihalache – Mini Cooper SE (00:45:03)
3. Paul Baque – Smart Roadster Electric (00:45:81).

Paul Baque

Într-o luptă neoficială a performanțelor dintre mașinile electrice și cele pe combustie (Super Slalom), s-a impus Filip Mateescu, cu timpul de 00:41:09, urmat de Ciprian Cherciu (00:41:44) , într-o etapă la care au fost prezenți piloți cu experiență și campioni naționali din sezoanele trecute.

În final, dacă tot suntem în zona verde a motorsportului, trebuie să precizăm că energia electrică necesară pe parcursul celor două zile de concurs a fost produsă exclusiv de la soare. Sistemul fotovoltaic mobil pus la dispoziție de Victron Energy și Darcom Energy a asigurat energia și după apusul soarelui. Festivitatea de premiere și petrecerea de sâmbătă au fost alimentate cu energie solară, stocată în baterii.

Mulțumim sponsorilor tradiționali: Angelli, AutoZone-Vianor, Tegee Internațional, cât și celor nou veniți: Pambac, Vicron Energy și Darcom Energy.

De asemenea, mulțumim Primăriei Constanța, Jandarmeriei Constanța, Poliției Rutiere și Locale Constanța și Inspectoratului General Pentru Situații de Urgență.

Următoarea etapă din cadrul CNVE, a 5-a, este programată în perioada 26-27 august la Shopping City Râmnicu Vâlcea.