Campionatul  Naţional Klausenurg Retro Racing desfăşurat sub egida Federaţiei Romane de Automobilism Sportiv şi-a consumat în weekend-ul ce tocmai a trecut etapa a II-a a anului competiţional 2020, pe circuitul Speed Park Bacău.

Etapa a constituit o premieră naţională, fiind prima competiţie pe circuit desfaşurată exclusiv pe timpul nopţii, o competiţie destinată in principal amatorilor.

La Grupa Clasice Clasa 1 s-a impus Vlad Chivaran, la Grupa Clasice 2 duelul a fost câştigat de Cristian Savin, iar duelul la Grupa Clasice 5 s-a dat între Ioan Plamadiala şi Marco Chiorean, câştig de cauză având cel din urma la volanul unui BMW M5. La Grupa Modificate Clasa 1 câştigătorul grupei a fost Valentin Lazar la volanul unei puternice Dacia 1300.

Grupa Modificate 4 i-a avut în prim plan pe Gabor Tamas şi Dreghici Cosmin, de data aceasta cele 9 puncte aferente locului 1 au fost adjudecate de Gabor Tamas. Grupa Rally 2 a fost câştigată de Bîzoi Dragoş, urmat de Adrian Lasai şi Alin Boantă, toti cei trei ocupanti ai podiumului concurând cu îndragitul model VW Golf.

Urmatoarele două etape ale Campionatului Naţional Klausenburg Retro Racing se vor desfăşura în intervalul 28-30 august pe circuitul Transilvania Ring.

Etapa a III-a 28-29 august  – Transilvania Ring

Etapa a IV-a 29-30 august – Transilvania Ring – nocturn

În total, in anul 2020 vor avea loc 6 etape.