Un podium final inedit. Radu Moise, campion în premieră, pe 2 a fost Gabi Imre, de doar 16 ani, iar pe 3 un alt juniori, Claudiu Adam, 19 ani.

Campionatul Național de Drift 2022 a programat un total de 5 etape, oferind o diversitate din punct de vedere al locului de desfășurare al evenimentelor. Cu două etape pe Transilvania Motor Ring, una pe traseu montan în Bucovina, o alta în Ungaria, la Mariapocs, și finala la Arena Națională din București, sezonul 2022 din RoDrift a oferit adrenalină până în ultima etapă.

Această ediție de campionat a oferit și un campion surpriză la clasa Pro, acolo unde Radu Moise, cunoscut publicului din motorsport ca Evl Santos, a reușit să se încununeze după aproape 15 ani de carieră. Cu o victorie și două locuri doi, Moise a strâns 350 de puncte, singurul care s-a apropiat de acesta fiind juniorul Gabi Imre (16 ani), care a impresionat cu un loc 4 în runda inaugurală și o clasare pe podium la finala de la București, acolo unde a fost cel mia bun și în calificări. Câștigător anul trecut, la numai 18 ani, fapt ce i-a adus titlul de cel mai tânăr campion național din istorie la Pro, Claudiu Adam a încheiat sezonul pe 3.

La Semi Pro victoria finală i-a revenit bulgarului Dragomir Roglinov, care nu a avut emoții la finala de la București, strângând după 5 runde un total de 350 de puncte. Pe doi s-a clasat Incze Tamaș, cu 254 de puncte, în timp ce un alt reprezentant al noii generații din drift, Alice Ene, a completat podiumul cu un total de 189 de puncte.

De-a lungul sezonului, 57 de piloți au concurat pentru a puncta în clasamentul general, însă cu sportivii străini care au concurat cu licențe one event, numărul total de concurenți depășește 100. În premieră s-a făcut și un clasament al juniorilor din drift, acolo unde victoria i-a revenit lui Gabi Imre jr, urmat de Claudiu Adam și Alice Ene. De altfel, în acest an, a fost notabilă evoluția sportivilor juniori, nu mai puțin de 10 piloți sub 20 de ani concurând în 2022.

RoDrift a avut și câteva noutăți în acest an. A implementat un sistem pay per view pentru toate etapele, iar ulterior, o emisiune dedicată a fost transmisă pe Pro Arena, în timp ce la etape a fost inaugurat, în premieră pentru un sezon complet, un sistem de ticketing. În 2023, Campionatul Național de Drift ar urma să aibă tot 5 etape, două la București, două pe Transilvania Motor Ring și una pe Transalpina.