Ultima etapă din Campionatul Național de Time Attack ROTAC 2022 a avut loc în cel de-al doilea weekend de septembrie, competiția desfășurându-se pe circuitul Motorpark România din Adâncata.

Adrian Ionescu a venit la această etapă cu un BMW Z4 și a reușit să câștige la clasa Street, cu un timp de 2:01.381. Pe locul secund s-a clasat Ciprian Cândea-Renault Megane RS (2:03.808), iar Bogdan Ariciu-BMW 235 (2:03.404) a venit pe ultima treapta a podiumului.

Radu Ariciu-Audi S3 (1:58.000) a fost câștigătorul clasei Tuned, secondat de Ștefan Garbi-VW Golf 5 (1:58.614), iar podiumul clasei a fost închis de Sergiu Ioan Ungur-Hyundai i30 N (1:59.916).

Horațiu Gabriel Daringa-Subaru Impreza WRX STI (1:55.462) a obținut victoria la SuperSport, urmat de pilotul sosit de peste Prut, Alexandr Mirosnicov-Honda Civic Type R (1:54.887), iar Vitalie Munteanu-Porsche Boxter S (1:55.656) a încheiat pe locul 3.

Liviu Grandori-Honda Civic Type R (1:55.219) a învins la Race, în fața lui Adrian Vintilă-BMW M2 Competition (1:51.982), aceștia fiind singurii concurenți la această clasă.

Răzvan Hodea-BMW E36 (1:49.126) și-a adjudecat victoria la Pro. Locul 2 a fost ocupat de Dorin Balea-Porsche Cayman V8 (1:57.607) și Marius Sava-Audi TT (1:58.337) a venit pe 3.

Valentin Crețu-Ford Focus RS (1:56.913) a câștigat, la ClubPro, în fața lui Daniel Călin-Renault Megane RS (1:57.827) și a devenit campionul acestei clase, în vreme ce Sorin Dorel Mureșan-BMW E36 (1:59.934) a închis podiumul.

Marius Ionică-VW Golf (1:58.491) a triumfat la Pocket Rocket și a devenit campionul clasei. Andrei Bem-Honda Civic (2:00.748) a sosit pe locul 2, dar a câștigat cursa de sprint, iar Lorant Ferencz-Honda Civic (2:00.851) a terminat pe 3.

Denis Constantin Mihai-Citroen C2 VTS (2:04.988) a fost cel mai rapid la Pocket Rocket Super6, iar Victor Ionescu-Citroen C2 VTS (2:05.505) și Andi Mararu-Citroen Saxo VTS (2:06.180) au ocupat celelalte două locuri ale podiumului.

Deja campion la SuperSport, Tudor Beștea a venit la această etapă cu un spectaculos Porsche 911 GT3 RS și a reușit să obțină cel mai rapid timp al etapei, 1:46.902,  ce l-a ajutat să câștige grupa Supercars.

Pe lângă BMW M2 Competition, Adrian Vintilă a mai participat la această etapa și la GT PRO, cu un VW Golf TCR, iar cronometrul s-a oprit la 1:47.772.