Răzvan Hodea-BMW E36

Penultima etapă a sezonului 2022 din Campionatul Național de Time Attack ROTAC 2022 s-a desfășurat pe circuitul Transilvania Motor Ring din Ungheni, județul Mureș.

Adrian Ionescu la bordul unui BMW M120d s-a impus la Street, cu un timp reper de 1:48.423, poziția a doua i-a revenit lui Bogdan Ariciu-BMW 325 Compact (1:50.052), iar locul 3 a fost adjudecat de Ciprian Cândea-Renault Megane RS (1:50.621).

Radu Ariciu, cu al său Audi S3, a fost cel mai rapid la Tuned, cel mai bun timp fiind de 1:46.017. Ștefan Vlad Voinea, pe Honda Civic Type R (1:51.201), a venit pe 2, la primul său podium în acest sezon, iar ultima treaptă a podiumului i-a revenit lui Pavel Stan-BMW E92 330i (1:56.625).

Pe un rapid Porsche Cayman GTS, Tudor Beștea a câștigat la SuperSport, cronometrul oprindu-se la 1:42.361, devenind, astfel, campionul categoriei, cu o rundă înainte de final. Podiumul clasei a fost completat de Horațiu Gabriel Daringa-Subaru Impreza WRX STI (1:43.311) și Serjiu Boian-Honda Civic (1:47.092).

Adrian Vintilă-BMW M2 Competition (1:39.926) a fost câștigătorul clasei Race, reușind, totodată, cel mai rapid timp overall al etapei. Liviu Grandori-Honda Civic Type R (1:44.710) a ocupat locul 2, iar Mihai Drăgulin-BMW M3 (1:45.884), revenit în campionat, a închis podiumul acestei clase.

Pilotul echipei Bad Petunia Racing Team, Răzvan Hodea-BMW E36 (1:40.308) a învins la Pro și a devenit campionul clasei. Dan Pepenar-Mercedes A 45 AMG (1:42.069) a încheiat cursa pe 2, iar Răzvan Jinga-Renault Clio RS (1:49.074), pilot de Viteză în Coastă, a terminat etapa pe locul 3.

Un alt component al echipei Bad Petunia Racing Team, Daniel Călin-Renault Megane RS (1:46.871), a triumfat la ClubPro, fiind urmat pe podium de Sorin Dorel Mureșan-BMW E36 (1:47.677) și Valentin Crețu-Ford Focus RS (1:48.606).

La Pocket Rocket, Marius Ionică-VW Golf (1:47.117) a câștigat atât la clasă, cât și în cursa de Sprint. Foarte aproape de acesta s-a clasat Cristian Deaconu-Honda Civic (1:47.954), iar Tudor Beștea, de data asta cu Honda Civic (1:50.498), a venit al treilea în clasament.

Denis Constantin Mihai-Citroen C2 VTS

Pocket Rocket Super6 a avut parte de un nou duel palpitant între juniori. Câștigător a fost brașoveanul de la Rosenau Racing Team, Denis Constantin Mihai-Citroen C2 VTS, timpul său oprindu-se la 1:51.033, reușind să obțină și titlul de campion. Rivalul său, Victor Ionescu, tot pe Citroen C2 VTS (1:51.843) s-a clasat pe locul 2, iar Andi Mararu-Citroen Saxo VTS (1:52.572) a incheiat pe treapta a treia a podiumului final.

Ultima etapă din CN de Time Attack-ROTAC 2022, cea care va decide și restul campionilor, se va desfășura în perioada 10-11 septembrie, pe Motorpark România. Competiția poate fi urmarită live pe Youtube-Federația Română de Automobilism Sportiv și Facebook-ROTAC, comentariul fiind asigurat de Ștef Raita și Cristina Lazăr.

ROTAC este sprijinit de Nankang Motorsport Europe, SRZ Powdercoating, TCM Tuning, Pro Detaling, TF Service, Racing Nick, Smart Driving Romania, fiind organizat în parteneriat cu MRT Motorsport, sub egida FRAS.