Filip Mateescu

Vremea caniculară nu a diminuat cu nimic evoluția și performanța piloților din cele două campionate, de Îndemânare Auto (CNIA) și Super Slalom (CNSS), tinerii piloți fiind cei care s-au impus în fruntea clasamentului Open în cadrul etapei a 5-a de la Rm. Vâlcea.

GT Auto Club Sportiv, sub autoritatea Federației Române de Automobilism Sportiv (FRAS), alături de Primăria Municipiului Râmnicu Vâlcea și gazda evenimentului, Shopping City Râmnicu Vâlcea, au oferit, și de această dată, condiții excelente pentru etapa a 5-a din cadrul celor două campionate.

Pe traseul special amenajat în parcarea de la Shopping City Râmnicu Vâlcea, etapa s-a dovedit pentru piloți un nou test al măiestriei la volan, cu derapaje controlate, întoarceri cu frâna de mână, dar și ieșiri în decor, cu multe schimbări de situație în clasament, rezultând un spectacol apreciat de către toți spectatorii vâlceni veniți în număr mare.

Astfel, la CNSS, Filip Mateescu în vârstă de 17 ani, la comenzile unui Opel Tigra, a dominat clasamentul OPEN (00:45:79) și pare de neînvins în lupta pentru titlul național absolut. Vâlceanul Dragoș Bîzoi având ca material de concurs un Renault Megane RS (00:47:95) a obținut locul 2 “la el acasă“, iar bucureșteanul Vlad Soare, pe o Toyota MR2 (00:48:05), a încheiat podiumul la general.

Matei Pavelescu

La CNIA, în clasamentul Open, s-a impus tot un tînăr, bucureșteanul Matei Pavelescu (23 ani), la bordul unui Citroen C2 VTS (00:50:09) și, de asemenea, acesta pare că și-a antamat titlul național absolut. La doar 9 sutimi de secundă diferență, Cătălin Dumitrache, pe un VW Polo GTI (00:50:18), a obținut locul 2, iar vâlceanului Florin Moșteanu, la comenzile unui Seat Toledo (00:51:00), i-a revenit locul 3.

Tot la CNIA, în clasamentul Open Juniori, bucureșteanul Andrei Tudor, în vârstă de 12 ani, alături de al său Citroen Saxo VTS (00:51:40), a câștigat prima poziție, urmat la mai puțin de o secundă de Alexandru Lepădatu (10 ani – Citroen Saxo VTS – 00:52:22). Pe locul 3, foarte aproape de locul 2, s-a clasat gălățeanul Ștefan Eduard Oancea (11 ani – Suzuki Swift Sport – 00:52:35).

Căștigătorii grupelor CNSS:
A1 – Georgel Ghiorghe Oancea (00:53:38)
A2 – Cristian Ioan Oancea (00:50:68)
A3 – Cristian Antoche (00:50:73)
A4 – Gabriel Tanasie (00:48:49)
A5 – Dragos Iulian Bîzoi (00:47:95)
Juniori 1 – Noris Albert Coriu, 15 ani (00:51:12)
Juniori 2 – Filip Mateescu, 17 ani (00:46:12)
Dacia – Cătălin Petroșanu (00:57:17)
M – Filip Mateescu, 17 ani (00:45:79)
Femina – Andreea Raluca Bolocan (00:50:82)

Căștigătorii grupelor CNIA:
D1 – Daniel Lucian Neagu (00:51:78)
D2 – Matei Alexandru Pavelescu (00:50:22)
D3 – Cătălin Florin Dumitrache (00:50:50)
Juniori 1 – Alexandru Lepădatu (00:52:22)
Juniori 2 – Andrei Tudor (00:51:45)
Juniori 3 – Radu Lasai (00:53:01)
Sprint – Matei Pavelescu (00:50:09)
Femina – Ștefania Gealep (00:54:40)

După această etapă, clasamentele anuale arată astfel:

Mulțumim gazdelor: Shopping City Râmnicu Vâlcea și Primăriei Râmnicu Vâlcea, Poliției Locale, Poliției Rutiere Râmnicu Vâlcea, Jandarmeriei Râmnicu Vâlcea, ISU Râmnicu Vâlcea, Supercargo, sponsorilor tradiționali: Angelli, Autozone-Vianor, Tegee, și celor locali: Rotakt și Nurvil.